ZIELONA SZKOŁA 2015

Wzorem ubiegłych lat, uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej przełom miesiąca maja i czerwca spędzili na „Zielonej szkole”. Tym razem wybraliśmy Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy Edukacji Ekologicznej w Krynicy Morskiej Piaskach - maleńkiej miejscowości usytuowanej na wschodnim krańcu Mierzei Wiślanej. Chociaż wyjeżdżaliśmy z Boronowa w ulewie, tam przywitała nas piękna, słoneczna pogoda, która towarzyszyła nam przez cały czas pobytu. Dlatego dzieciom udało się skorzystać zarówno z kąpieli słonecznych jak i morskich. Czas mijał nam bardzo szybko na spacerach, rozgrywkach sportowych i zajęciach programowych. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez biologa, pracownika stacji meteorologicznej w Gdyni, który podczas zajęć w terenie zapoznawał ich z roślinnością wydm i terenów nadmorskich, a następnie wprowadził w tajniki prognozowania pogody. Dzięki hojności sponsorów, nasz program obfitował w wycieczki krajoznawcze. Zwiedziliśmy ogromny Zamek Krzyżacki w Malborku, popłynęliśmy statkiem do Fromborka związanego z postacią Mikołaja Kopernika. To małe miasteczko zachwyciło nas swym urokiem i bogactwem atrakcji turystycznych, takich jak: planetarium, gdzie odbyliśmy podróż po gwieździstym niebie, muzeum, wieża widokowa, katedra, w której wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego. Zwieńczeniem naszych wypraw, była sobotnia wycieczka do Trójmiasta. Rozpoczęliśmy ją od spaceru po Gdańsku, podczas którego przewodnik zapoznawał nas z jego historią i najpiękniejszymi zakątkami. Następnie udaliśmy się na słynne Sopockie Molo, gdzie oprócz pięknych widoków podziwialiśmy wspaniałe jachty. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Oceanarium w Gdyni. Ze względu na późną porę żaglowiec „Dar Pomorza” i statek bojowy „ORP Błyskawica” mogliśmy obejrzeć tylko z zewnątrz. Dużą atrakcją dla dzieci okazał się także niedzielny chrzest morski, podczas którego Neptun nadawał im morskie imiona. W Dniu Dziecka nasi milusińscy wzięli udział w przejażdżce kolejką do Krynicy Morskiej, gdzie zwiedzili latarnię morską. Nie obyło się również bez lodów i zakupów pamiątek, a po południu oczywiście olimpiada sportowa, którą trochę popsuł nam pierwszy i na szczęście ostatni deszcz. Wieczory upływały w radosnej atmosferze zabaw, żartów i śpiewu. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i 2 czerwca ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Bezpiecznie i zdrowo, pełni wrażeń oraz pięknych wspomnień wróciliśmy do szkoły.

W imieniu dzieci pragniemy podziękować sponsorom, firmom: „Marex”, „HUCZ”, „PIO-mebel”, AT Architekci sp. z o. o., „Megaset” oraz osobom prywatnym, za wrażliwość serca i szczodrość, dzięki, której mogliśmy zapewnić tak atrakcyjny program wypoczynku i nauki oraz  zaszczepić w nich chęć poznawania naszego, pięknego kraju.

Irena Brol i Beata Brzęczek