Odwiedziny w piekarni

Pomimo, że poniedziałkowy poranek 22.09.2014r. zaskoczył nas kroplami deszczu, uczniowie klas IIIa i IIIb w związku z tematyką zajęć dzielnie pomaszerowali do boronowskiej piekarni. Powitał ich tam prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Herbach, pan Zygmunt Tabor, który na początku spotkania poruszył problem szacunku do chleba, po czym wprowadził dzieci w tajniki pracy piekarza. Demonstrując urządzenia służące do wyrobu pieczywa p. Tabor przedstawił proces powstawania chleba i bułek. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, by obejrzeć, a nawet powąchać zakwas, na którym wyrabia się chleb w naszej piekarni. Dowiedzieli się, że receptura, według której sporządza się zakwas, jest pilnie strzeżona. Wobec faktu, że ostatnim etapem powstawania pieczywa jest jego wypiekanie, pan prezes objaśnił zasady działania pieca. Ochotnicy wkładając do jego czeluści łopatę piekarniczą mieli sposobność, aby się przekonać, jakiej siły fizycznej wymaga praca piekarza. Nawet najsilniejsi stwierdzili, że to „ciężki kawałek chleba”…

Pan prezes pożegnał młodych adeptów sztuki piekarnictwa słodkim akcentem – pięknie pachnącą korzennymi przyprawami, smakowitą krajanką piernikową.

Uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły. Nawet deszcz przestał padać widząc ich uśmiechnięte buzie!

Jeszcze raz składamy gorące podziękowania panu prezesowi Zygmuntowi Taborowi za okazaną życzliwość oraz odsłonięcie przed dziećmi tajemnicy powstawania codziennej kromki chleba.

B. Brzęczek, I. Brol