Jak się uczyć w domu

 

Wykorzystaj to, że możesz pracować w swoim tempie i ucz się!

 1. Wybierz sobie miejsce do pracy.
 2. Zorganizuj swoje miejsce pracy. Jeśli jest to biurko czy stół, zadbaj o porządek na nim.
 3. Przygotuj zeszyty, książki, ćwiczenia i materiały, z których będziesz korzystał danego dnia, tak by nie rozpraszać się w czasie pracy szukaniem brakujących pomocy.
 4. Przygotuj sprzęt potrzebny do pracy: komputer, laptop, telefon. Pamiętaj, żeby w czasie pracy nie uruchamiać dodatkowych stron czy aplikacji, które będą Cię dekoncentrowały.
 5. Pracuj kolejno nad przedmiotami i daną lekcją, dopóki nie skończysz tematu. Mieszanie lekcji i zadań, powoduje, że pracujesz dłużej i mniej efektywnie.
 6. Wykorzystuj materiały pomocnicze i wskazówki nauczycieli.
 7. Pamiętaj o przerwach. Kiedy skończysz lekcje z danego przedmiotu, odpocznij. Kilka minut przerwy da Ci siłę do dalszej pracy, która będzie dzięki temu efektywniejsza.
 8. Sprawdzaj swoją pracę, notatki, rozwiązania. Dzięki temu możesz utrwalić materiał i wychwycić ewentualne błędy.
 9. Kiedy skończysz naukę, w nagrodę, zorganizuj swój czas zajmując się tym, co lubisz robić.

Jak wykorzystać czas i zadbać o swoją kondycję psychiczną?

Spędzaj czas nie tylko z telefonem i przed komputerem (wolny czas, nie ten przeznaczony na naukęJ która, jak wiemy, obecnie może odbywać się jedynie za pośrednictwem komputerów).

Spędzaj czas z rodziną. Po to, by mieć w niej wsparcie i dawać wsparcie. Staraj się unikać częstego poruszania tematu epidemii w kraju. Dlaczego? Dlatego, że strach/lęk obciąża naszą psychikę, a takie rozmowy napędzają spiralę strachu!

W jaki sposób rozładowywać napięcie emocjonalne i stres?

Najlepiej przez zajmowanie się rzeczami, które lubimy, sprawiają nam przyjemność i które nas relaksują:

 • słuchaj muzyki, którą lubisz. Muzyka, taniec są świetnymi „odstresowaczami” i koją nasze myśli i uczucia.
 • sen – pamiętaj, że jest darmowym „lekiem”, który zapewnia naszemu organizmowi siłę do walki z przeciążeniem, chorobą, kryzysami i złym samopoczuciem. Teraz masz czas, by się wyspać, więc korzystaj z tego.
 • dbaj o relacje z innymi – z kolegami i koleżankami, nawet jeśli są to obecnie kontakty na odległość, są źródłem wsparcia.
 • realizuj swoje hobby lub jeśli go nie masz, znajdź je! Każdy ma w sobie pokłady niewykorzystanych talentów. Masz czas, by je w sobie odkryć.
 • zadbaj o aktywność fizyczną – domowe treningi to bezcenne źródło serotoniny, która postawi cię na nogi, doda ci siły, radości i zmotywuje do dalszego działania.
 • dbaj o siebie i swoich bliskich przez okazywanie zrozumienia i nagradzanie. Nagradzanie dobrym słowem, ale też drobnymi gestami, które poprawiają nastrój.
 • każdego dnia spraw komuś przyjemność – wiadomo, że dawanie, sprawia jeszcze więcej radości, niż otrzymywanie.
 • motywuj się do działania. Sprawdzaj w jaki sposób spędzasz czas i czy możesz go lepiej wykorzystać. Jeśli mimo „nudów” widzisz dookoła siebie bałagan w pokoju i mnóstwo zaległych rzeczy „do zrobienia kiedyś”, to zacznij sprzątać i zacznij wykonywać czynności odłożone na później.
 • przeczytaj książkę – najlepiej radosną, która cię zainteresuje i „wciągnie”, byś mógł się wyciszyć.

Nowa strona unicef-koronawirus.pl

Poniżej zamieszczamy dla zainteresowanych informację o stworzonej stronie.

„Z myślą o Państwu i o wszystkich, którzy w tym wyjątkowym czasie poszukują rzetelnych informacji, uruchomiliśmy stronę internetową www.unicef-koronawirus.pl, na której znajdą Państwo sprawdzone informacje o tym, jak chronić siebie i swoich bliskich przed zakażeniem, cenne porady, jak wesprzeć dzieci w tej trudnej sytuacji, jak młode osoby mogą dbać o swoje samopoczucie i wiele innych. Zapraszamy do korzystania ze strony.

  

Zespół UNICEF”

Zostań w domu

Czas na relacje to propozycja Kulczyk Foundation, którą przekazujemy do zapoznania się i ewentualnego skorzystania bezpłatnie na stronie fundacji. Poniżej zamieszczamy krótki opis akcji oraz link do strony dla zainteresowanych

 

Szanowni Państwo!

 

Zapraszamy do udziału w akcji #zostańwdomu #czasnarelacje

Sytuacja pandemii jest wyzwaniem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Bycie razem w domu stwarza więcej okazji do kontaktu. Zależy nam na tym, aby to był prawdziwy #czasnarelacje, dlatego postanowiliśmy podzielić się wieloletnim doświadczeniem i stworzonymi już materiałami z setkami pomysłów na aktywności pomagające w podjęciu rozmowy o emocjach, uczuciach i wartościach.

„Mądre bajki z całego świata” dostępne bezpłatnie oto link https://soundcloud.com/kulczykfoundation/sets