„ZAPAL SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”

Niebieski tydzień - „Oni są wśród nas”. Od 3 kwietnia rozpoczyna się tydzień AUTYZMU do obchodów którego, włącza się miasto Częstochowa oraz specjaliści w nim pracujący. Poniżej zamieszczam kilka informacji na temat zaplanowanych akcji.

Nawet jeśli nie będziesz w nich uczestniczył, pomyśl w tym tygodniu ciepło o osobach z autyzmem i „zapal się na niebiesko”.

2 kwietnia Częstochowa kolejny raz włączy się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. Ratusz zaświeci się na niebiesko, w Punkcie Konsultacyjnym na Placu Biegańskiego będzie można uzyskać informacje dotyczące autyzmu i form wsparcia, a wieczorem rozpocznie się koncert „MROZU”.

Organizatorami akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu – Częstochowa 2014”, są Urząd Miasta Częstochowy w którym odbędzie się konferencja, Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj mi czas” oraz Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu.

2 kwietnia 2014 - na Placu Biegańskiego odbędą się uroczyste obchody tego DNIA.

A scenariusz jest taki:

18.00 - powitanie i przedstawienie celu akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”

18.15 - występy zespołów i solistów z częstochowskich liceów

I LO im. J. Słowackiego – Set The Point

IV LO im. H. Sienkiewicza – Belfer Boys Berenika Olesińska, Agnieszka Kosińska, Klara Stefańczyk

IX LO im. C.K. Norwida - Aleksandra Organa, Julia Furgalska, Agata KasprzykMarta

Konodyba – Szymańska

19.30 – uroczyste wystąpienia

19.45 - Michał Kula czyta bajkę

występ Janusza Yaniny Iwańskiego

20.00 - symboliczne zapalenie niebieskiej iluminacji świetlnej Ratusza

20.15 - koncert „MROZU”

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

wypuszczenie 1000 niebieskich balonów

punkt informacyjno – konsultacyjny

animacje dla dzieci

malowanie twarzy na niebiesko

niebieska wata cukrowa dla każdego

występy szczudlarzy

niebieski kiermasz (zbiórka publiczna)

3 kwietnia 2014 „Jestem osobą z autyzmem - dajcie mi szansę” - konferencja naukowa pod patronatem naukowym prof. dr hab. Tadeusza Gałkowskiego (UM Częstochowa)

W czasie konferencji będzie można obejrzeć prace plastyczne wykonane przez dzieci z autyzmem oraz zakupić publikacje książkowe o tematyce autyzmu. Będzie też działał Punkt Konsultacyjny.

„Niebieskie południe” - o godzinie 12.00 w siedmiu częstochowskich wyższych uczelniach odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego, dotyczącego zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz spotkania ze specjalistami.

W dniach 3 – 5 kwietnia

Trwa akcja uświadamiająca dla na temat autyzmu i dlatego współpracują z nami media.

„Niebieskie media” - w trakcie trwania akcji w lokalnych mediach będą nadawane tematyczne audycje radiowe i telewizyjne.

7 kwietnia o godz. 10.00

Odbędą się warsztaty: „Komunikacja pomiędzy osobami autystycznymi a neurotypowymi”, które poprowadzi prof. Marion Hersh z Uniwersytetu Glasgow w Szkocji.

Adres: aula Zespołu Szkół Specjalnych nr 23, ul. Legionów 58

PAMIĘTAJCIE ONI ŻYJĄ Z WŚRÓD NAS I SĄ WYJĄTKOWI, DLATEGO WARTO ICH POZNAĆ I ZROZUMIEĆ!!!