Bezpieczeństwo na drodze

W dniach 09.10.2017 oraz 19.10.2017, odbyły się w naszej szkole spotkania z przedstawicielami Policji, mł.asp. Michałem Sklarczykiem oraz asp.szt. Dariuszem Czudajem. W spotkaniach wzięli udział uczniowie wszystkich klas oraz dzieci z przedszkola.

Dla najmłodszych była to okazja do poznania zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz atrakcja w postaci obejrzenia samochodu policyjnego i przymierzenia czapki policjanta.

Dla starszych uczniów zajęcia odbywały się w formie warsztatowej i realizowane były w zespołach klasowych. Uczniowie mogli poznać/ przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa na drodze oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponadto każdy mógł zadać nurtujące go pytania, które często stawały się punktem wyjścia do wyjaśniania młodzieży jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa czyhają w sieci, jeśli nie chronimy swojej prywatności, swoich danych osobowych, swojego wizerunku.

W tym roku szkolnym planowane są kolejne cykle spotkań z przedstawicielami Policji, które mamy nadzieję będą równie atrakcyjne, ciekawe i staną się źródłem wiedzy, z której każdy uczeń powinien korzystać dla własnego dobra i bezpieczeństwa.

Warsztaty profilaktyczne

W dniu 22.02.2017 w Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przed przedstawicieli Fundacji „Latarnia” dotyczące problemu uzależnień od narkotyków, papierosów i przemocy. Wzięli w nich udział uczniowie i uczennice Gimnazjum.

Projekt „Poznaj prawdę a prawda Cię uwolni” jest oparty na przeżyciach i świadectwach z życia osób, które były uzależnione. Prowadzący - Daria i Marcin Tyburczy przedstawili historie, jakich doświadczyli oraz cenę, którą musieli zapłacić za życie wolne od nałogów, co znacznie wzmocniło główny przekaz wystąpienia, jakim jest podkreślenie niebezpieczeństwa płynącego już z jednorazowego zażycia narkotyków czy alkoholu.

Niewątpliwą atrakcją dla młodzieży były wykonywane na żywo utwory hiphopowe o treściach w pełni zgodnych z przesłaniem zajęć. Warsztaty zostały przeprowadzone językiem młodzieżowym, co bardzo pozytywnie wpłynęło na wytworzenie się klimatu bezpieczeństwa, szczerości i zaufania na zajęciach. Jednocześnie stale była podtrzymywana powaga związana z zagrożeniami płynącymi z uzależnień.

Wystąpienie obojga Państwa zrobiło ogromne wrażenie zarówno na młodzieży jak i kadrze pedagogicznej Naszej Szkoły i bez wątpienia pozostanie na długo w Naszej pamięci jako drogowskaz przy podejmowaniu kluczowych decyzji życiowych.

PORADNIK DLA RODZICÓW - MOJE DZIECKO NIE BIERZE

Pol 1

Pol 2

“Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy”

16 października 2014 roku ruszyła kolejna kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy. Jej celem jest nagłośnienie problemu przemocy wobec dzieci oraz zmiana postaw społecznych, a tym samym obniżenie poziomu agresji i aprobaty dla stosowania przemocy wobec dzieci. Na konferencji prasowej Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prof. Ewa Jarosz, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka przedstawili wyniki raportu Bicie dzieci po polsku… czyli postawy społeczne wobec przemocy w wychowaniu.

Polacy wciąż nie widzą nic złego w „klapsie”. Aprobatę takiego wychowywania deklaruje 61% polskiego społeczeństwa, a prawie 33% dorosłych uważa, że bicie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Badania pokazują także, że zaledwie jedna trzecia Polaków wie o istnieniu w Polsce zakazu kar cielesnych w wychowaniu (badanie TNS OBOP z 2014 roku na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka). Utrzymujący się wysoki poziom akceptacji przemocy w wychowaniu skłonił Rzecznik Praw Dziecka do przygotowania kolejnej kampanii społecznej – Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy. Zaprosił do współpracy reżysera Jana Komasę oraz aktora Jerzego Radziwiłowicza. Za kamerą stanął Michał Englert. Kampania ma rozprawić się z mitem bicia dzieci jako skutecznej metody wychowawczej.

Obejrzyj telewizyjny spot: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=es5JHTI_4GU

Źródło: http://brpd.gov.pl/aktualnosci/bicie-uczy-ale-tylko-zlych-rzeczy