Warsztaty profilaktyczne

W dniu 22.02.2017 w Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przed przedstawicieli Fundacji „Latarnia” dotyczące problemu uzależnień od narkotyków, papierosów i przemocy. Wzięli w nich udział uczniowie i uczennice Gimnazjum.

Projekt „Poznaj prawdę a prawda Cię uwolni” jest oparty na przeżyciach i świadectwach z życia osób, które były uzależnione. Prowadzący - Daria i Marcin Tyburczy przedstawili historie, jakich doświadczyli oraz cenę, którą musieli zapłacić za życie wolne od nałogów, co znacznie wzmocniło główny przekaz wystąpienia, jakim jest podkreślenie niebezpieczeństwa płynącego już z jednorazowego zażycia narkotyków czy alkoholu.

Niewątpliwą atrakcją dla młodzieży były wykonywane na żywo utwory hiphopowe o treściach w pełni zgodnych z przesłaniem zajęć. Warsztaty zostały przeprowadzone językiem młodzieżowym, co bardzo pozytywnie wpłynęło na wytworzenie się klimatu bezpieczeństwa, szczerości i zaufania na zajęciach. Jednocześnie stale była podtrzymywana powaga związana z zagrożeniami płynącymi z uzależnień.

Wystąpienie obojga Państwa zrobiło ogromne wrażenie zarówno na młodzieży jak i kadrze pedagogicznej Naszej Szkoły i bez wątpienia pozostanie na długo w Naszej pamięci jako drogowskaz przy podejmowaniu kluczowych decyzji życiowych.

PORADNIK DLA RODZICÓW - MOJE DZIECKO NIE BIERZE

Pol 1

Pol 2

“Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy”

16 października 2014 roku ruszyła kolejna kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy. Jej celem jest nagłośnienie problemu przemocy wobec dzieci oraz zmiana postaw społecznych, a tym samym obniżenie poziomu agresji i aprobaty dla stosowania przemocy wobec dzieci. Na konferencji prasowej Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prof. Ewa Jarosz, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka przedstawili wyniki raportu Bicie dzieci po polsku… czyli postawy społeczne wobec przemocy w wychowaniu.

Polacy wciąż nie widzą nic złego w „klapsie”. Aprobatę takiego wychowywania deklaruje 61% polskiego społeczeństwa, a prawie 33% dorosłych uważa, że bicie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Badania pokazują także, że zaledwie jedna trzecia Polaków wie o istnieniu w Polsce zakazu kar cielesnych w wychowaniu (badanie TNS OBOP z 2014 roku na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka). Utrzymujący się wysoki poziom akceptacji przemocy w wychowaniu skłonił Rzecznik Praw Dziecka do przygotowania kolejnej kampanii społecznej – Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy. Zaprosił do współpracy reżysera Jana Komasę oraz aktora Jerzego Radziwiłowicza. Za kamerą stanął Michał Englert. Kampania ma rozprawić się z mitem bicia dzieci jako skutecznej metody wychowawczej.

Obejrzyj telewizyjny spot: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=es5JHTI_4GU

Źródło: http://brpd.gov.pl/aktualnosci/bicie-uczy-ale-tylko-zlych-rzeczy

Konkurs inicjatyw "Operacja dehejtyzacja"

Hejtowanie (od ang “hate” - nienawidzić) czyli obrażanie innych internautów, zaśmiecanie sieci wulgarnymi treściami to poważny problem. Może dotknąć każdego. Nie trzeba mieć własnego profilu na portalu społecznościowym, aby paść ofiarą hejterstwa. Jeśli dostrzegasz ten problem w sieci i chcesz mu aktywnie przeciwdziałać - weź udział  konkursie, zawalcz o kulturę w internecie i wygraj atrakcyjne nagrody.

Kliknij po szczegóły: http://numanuma.pl/o-konkursie.html