Rodzice czytają - „Pszczółki” słuchają…

Poza codziennym czytaniem literatury dziecięcej naszym przedszkolaczkom w czasie odpoczynku poobiedniego, w naszej grupie kontynujemy rozpoczętą dwa lata temu akcję „Rodzice czytają dzieciom”. Chętni rodzice zgłaszają swój udział w zajęciach, przychodzą z wybraną przez siebie bajką, baśnią lub opowiadaniem i „przenoszą” dzieci w bajkowy świat. Po wysłuchaniu bajki dzieci starają się przedstawić jej treść odpowiadając na pytania dotyczące przygód bohaterów utworu.

Przedszkolaki niezwykle radośnie przyjmują te wizyty, są dumne z mamy/taty, a czytane utwory najczęściej wybierane są właśnie przez ich synka lub córeczkę. Wiek przedszkolny jest najodpowiedniejszym czasem, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci. Psychologowie są zdania, że codzienne czytanie dziecku przez 20 minut, jest mądrym sposobem spędzania z nim czasu i do tego najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

„(…)Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia(…)” - („Wychowanie przez czytanie”)

Dzieciom gratulujemy wspaniałych Rodziców i czekamy na kolejnych gości!

Wych. B.Oskiera