Jak być przedsiębiorczym? Dowiesz się w Hiszpanii! Wymiana uczniowska w ramach projektu Erasmus+

W dniach 21-27 kwietnia br. uczniowie klasy 3 Gimnazjum z Zespołu Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej wzięli udział w pierwszej wymianie uczniowskiej w ramach projektu Erasmus+. Współpraca zawiązana została między pięcioma państwami: Macedonią, Turcją, Polską, Hiszpanią oraz Włochami. Gospodarzem przedsięwzięcia była Hiszpania, a dokładniej szkoła Escola Sagrada Familia.

Podczas pobytu mieszkaliśmy u różnych rodzin. Każdy z nas otrzymał dane swojego programowego partnera w celu nawiązania kontaktu jeszcze przed wylotem. Będąc już w Barcelonie, pierwsze dwa dni spędziliśmy więc z rodzinami goszczącymi w formie aktywnego wypoczynku: poznając ciekawe zakątki Barcelony, kosztując różnorodnego jedzenia, a przede wszystkim zawierając znajomości z członkami projektu.

Początek tygodnia zwiastował jeszcze dokładniejsze poznanie stolicy Katalonii. 23 kwietnia obchodzony był Dzień Świętego Jerzego. Z tej okazji barcelońskie ulice przepełnione były stoiskami z książkami oraz różami – zgodnie z tradycją w tym dniu mężczyzna daje ukochanej kobiecie różę, a kobieta książkę. Wiąże się to ściśle z legendą o św. Jerzym, w której zgładził on potężnego smoka i z jego krwi wytworzył piękną różę dla księżniczki, a ona w zamian podarowała mu książkę. Katalończycy celebrują owe święto na bardzo wysoką skalę, więc wszędzie tego dnia jest bardzo tłoczno i wesoło.

Końcowe dni oznaczały dla wszystkich uczestników projektu ogrom pracy. Z racji tego, iż tematem przewodnim projektu było hasło „Wolontariusz i przedsiębiorca”, skupialiśmy się na lokalnych problemach, szukając najlepszych rozwiązań w formie wolontariatu. Barcelońska szkoła pokazała nam swoje działania, których przykładem była organizacja zajęć w pobliskim domu starców. Tym razem mieliśmy okazję wziąć udział w sesji zdjęciowej, fotografując starszych ludzi pełnych charyzmy i niezwykle zaskakującej chęci do pozowania przed obiektywem.

Jednymi z najciekawszych zajęć okazał się być wykład Paula Hewitta, eksperta do spraw przedsiębiorstwa i coachingu. Przedstawił nam swoje dziewięć zasad, których warto przestrzegać, a także zlecił rozwiązanie różnych problemów w grupach międzynarodowych. Okazję do integracji mieliśmy również przy prezentowaniu pomysłów na logo. Najwięcej głosów zdobyło oczywiście polskie logo, tym samym stając się symbolem projektu. Aby przedstawić się z jak najlepszej strony, każdy kraj przedstawiał również prezentację dotyczącą swojej ojczyzny i szkoły.

Podczas wymiany mieliśmy okazję poznać kulturę innych państw, poprawić poziom języka angielskiego, nauczyć się być przedsiębiorczym, ale i nawiązać nowe przyjaźnie z niesamowitymi ludźmi. Następne spotkanie przypada na październik br. i gospodarzem będzie Polska, a dokładniej ZPO Boronów.

Paulina Kędzia

„Travel map” czyli podróż z programem Erasmus+ do Włoch, Macedonii, Turcji i Hiszpanii

W Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej rozpoczęły się działania projektowe w programie Erasmus+ Entrepreneur and Volunteer Citizens (Obywatel – przedsiębiorca i wolontariusz).

W kwietniu bieżącego roku uczniowie naszej szkoły wyjadą na pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe. Szkołą goszcząca będzie koordynator projektu – Escola Sagrada Familia z Barcelony.

Pozostali uczestnicy projektu to Macedończycy, Włosi i Turcy.

Pierwszym zadaniem projektowym dla wszystkich jego uczestników było przybliżenie międzynarodowym partnerom swoich szkół, miejscowości i krajów.

Oto filmy i prezentacje przygotowane przez naszych parterów:

Hiszpania: https://drive.google.com/drive/folders/1kKc3de-95PM-DucDzu5nbF3XOZgS7k20?usp=sharing

Włochy: http://www.icmattej.it/web/notize/51-erasmus-plus/480-my-city-formia

"Travel map" information for Erasmus+ partners

On the way to Boronow

Welcome to Poland