IŚĆ, CIĄGLE IŚĆ W STRONĘ SŁOŃCA – CZYLI NA NAUKĘ NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO…

erasmus

W dniach 10-17 października 2015 r. czworo nauczycieli z Zespołu Placówek Oświatowych w Boronowie wzięło udział w szkoleniu w Bournemouth w Wielkiej Brytanii. Wyjazd odbył się w ramach realizacji programu Erasmus + „Wielojęzyczność i podniesienie poziomu kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych metod ścieżką rozwoju Zespołu Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie”. Zespół otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Erasmus+Mobilność kadry edukacji szkolnej”.

zpo1W sobotnie południe wyleciałyśmy samolotem z Pyrzowic do Londynu Luton. Lot krótki niecałe 2 godziny przebiegł nam bardzo szybko. Londyn powitał nas słoneczną pogodą na przekór wszelkim opowieściom. Czekała nas jeszcze 4 godzinna podróż do naszego miasta - Bournemouth. Dotarłyśmy tam późnym wieczorem. Na dworcu czekali na nas gospodarze, u których miałyśmy mieszkać. Okazali się bardzo ciepłymi i pełnymi humoru ludźmi. Następnego ranka miałyśmy okazję spróbować tradycyjnego  brytyjskiego śniadania, które okazało się lepsze niż mogłoby się wydawać. Cały tydzień naszego pobytu był bardzo pracowity. Zajęcia w Richard Language College rozpoczynały się o godzinie 9.00 i trwały do 15.30. Naszym celem jest nauczanie metodą CLIL w przyszłości więc zajęcia, w których uczestniczyłyśmy rozwijały głownie nasze umiejętności językowe, które wykorzystamy w pracy z dziećmi i młodzieżą naszej szkoły. Koordynator naszego projektu – nauczyciel anglista uczestniczył także w zajęciach metodycznych.. Atmosfera na zajęciach była wspaniała. Na uwagę zasługuje fakt, że były to grupy międzynarodowe. Taka sytuacja mobilizowała do koncentracji i większego wysiłku wkładanego w naukę języka. Podniosła także naszą umiejętność komunikacji i relacji interpersonalnych między uczestnikami kursu. Zajęcia w szkole były intensywne i wyczerpujące, ale przyniosły oczekiwane przez nas - uczestników efekty. W czasie nauki nabyłyśmy nowe umiejętności językowe, a także utrwaliłyśmy te, które już posiadałyśmy w zakresie słuchania, mówienia, słownictwa i gramatyki, a przede wszystkim wzrosła nasza motywacja do dalszej nauki tego języka. W związku z tym, iż w grupach pracowałyśmy z osobami z różnych państw świata - poznałyśmy dogłębniej różnice kulturowe między krajami Europy i Azji. Zmienił się nasz pogląd na niektóre kwestie związane z różnymi aspektami życia w społeczeństwach wielokulturowych. Nabyłyśmy większej tolerancji wobec innych poglądów i religii. Miałyśmy także okazję uczestniczyć w zajęciach w szkole dla dziewcząt, przez co dowiedziałyśmy się wiele o tamtejszym systemie szkolnictwa. Mamy nadzieję, że będziemy mogły te doświadczenia przekazać wychowankom w naszej szkole. To czego nauczyłyśmy się podczas zajęć językowych mogłyśmy w praktyce zastosować w godzinach popołudniowych podczas zwiedzania miasta. Było to praktyczne zderzenie naszych umiejętności językowych z żywym językiem angielskim. Czas minął nam wspaniale, każda chwila była w pełni wykorzystana. Aż nadszedł 17 października, kiedy to wczesnym rankiem ruszyłyśmy w drogę powrotną, podczas której miałyśmy okazję z okien autokaru podziwiać centrum Londynu. Pobyt w Wielkiej Brytanii zaowocował nowymi znajomościami, poznałyśmy tradycje i zwyczaje angielskie, ale przede wszystkim była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz przysłuchania się ludziom, dla których język angielski jest językiem ojczystym. Kolejny wyjazd czeka nas w maju, ale teraz już jedziemy do znajomych….więc będzie super.

Nauczyciele ZPO Boronów