Prezentacja - projekt Szkoła 6.0

W październiku 2019 roku Zespół Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie przystąpił do projektu Szkoła 6.0 organizowanego przez stowarzyszenie Wspólnota Polska. Jednym z celów projektu jest poszerzanie wiadomości o Polsce, jej języku, kulturze i historii poza granicami kraju, a także popularyzowanie wiedzy o historii i dorobku Polonii i Polaków żyjących za granicą w społeczeństwie polskim. W związku z tym opracowano prezentację multimedialną pt. „Słynni Polacy pochodzący z terenów dzisiejszej Ukrainy”.

Warto pamiętać o dacie 2 maja, kiedy to obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku, aby upamiętnić dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Domowa Biblioteczka

Drodzy Uczniowie!

Przedstawiamy Wam pierwszy numer gazetki szkolnej redagowanej przez Panią Bibliotekarkę. Zachęcamy do zaangażowania się w prace nad gazetką i przesyłanie pomysłów oraz artykułów na adres mailowy p. Reginy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. l

Domowa Biblioteczka nr 1

Domowa Biblioteczka nr 2

Domowa Biblioteczka nr 3

Niezwykli goście w bibliotece szkolnej

W listopadzie do naszej biblioteki szkolnej przybyły w odwiedziny Wesołe Skrzaty oraz Smerfy wraz z wychowawczyniami. Oczywiście są to grupy dzieci przedszkolnych: pięciolatków i sześciolatków. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem, jakim jest biblioteka. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Mogły zobaczyć kartę książki i kartę czytelnika. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat poszanowania książek w bibliotece, o czym przypomniał im odczytany głośno wiersz pt. „Skarga książki”. Miały również możliwość przejść się między regałami i zobaczyć, na których półkach są ułożone książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Książeczki bardzo się podobały dzieciom, szczególnie te bogato ilustrowane i kolorowe. Dodatkowo przedszkolakom zostały zaprezentowane kolejno: największa, najmniejsza oraz najstarsza książka dostępna w naszej bibliotece.

Każdy przedszkolak wychodził z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z obietnicą, że będzie często ją odwiedzał i zostanie aktywnym czytelnikiem.

Regina Aleksy

Pasowanie na czytelnika

W październiku 2019 roku odbyło się Pasowanie na Czytelnika i uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas spotkania zachęcałam pierwszoklasistów do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki. Opowiedziałam, jak należy korzystać z księgozbioru bibliotecznego oraz przedstawiłam zasady odpowiedniego zachowywania się w bibliotece. Z kolei dzieci pochwaliły się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Doskonale wiedziały, czego nie można robić podczas czytania. Teraz mogę być pewna, że książki w ich rękach będą bezpieczne.

W drugiej części uroczystości nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i traktować je, jak największego przyjaciela. Następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników. Każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom i zakładkę do książki, aby długo pamiętało to uroczyste wydarzenie. Potem każdy mógł pierwszy raz wypożyczyć wybraną przez siebie książeczkę, co dostarczyło dzieciom wiele radości. Mam nadzieję, że od tej pory będą stałymi bywalcami naszej biblioteki.

Regina Aleksy

Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce darów na rzecz Schroniska dla bezdomnych Zwierząt w Częstochowie

Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą – twoim Psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój – wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca. Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie.

M. Siegal

Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Jak zawsze możemy liczyć na Waszą wrażliwość i wsparcie. W naszej szkole staramy się uwrażliwiać dzieci i młodzież nie tylko na potrzeby innych ludzi, ale również zwierząt.

W okresie od listopada 2018r. do grudnia 2018r. udało nam się zebrać dary rzeczowe:

• 68 kg karmy dla psów -suchej oraz mokrej
  • 25 kg karmy dla kotów
  • 15 kg żwirku dla kotów

Ponadto, dzięki Waszej ofiarności zwierzaki nie będą marzły w zimie, ponieważ zostało zebranych:

• 8 szt. koców
  • 1 poduszka
  • 3 chodniki i 1dywan
  • 10 ręczników dużych i małych

Były też smycz, zabawki, miski, szelki, garnki …

Dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy okazali serce za aktywny udział w tej Akcji. Liczymy na wsparcie w kolejnych edycjach zbiorki darów! Pamiętajmy- my ludzie, że „pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie” (J. Billings).

Niech los zwierząt nie będzie nam obojętny!

Organizator akcji: Agata S