Wycieczka do NIRO

Dnia 03.10.2012r. klasa III a w ramach zajęć z edukacji regionalnej odwiedziła zakład NIRO w Boronowie. Dzięki uprzejmości właściciela, pana Krzysztofa Romańczyka uczniowie mogli zapoznać się z technologią i nowoczesnymi sposobami wypieku ekologicznych produktów: makaronów pełnoziarnistych i chlebów.

Pan Romańczyk przekazał uczniom ciekawe informacje na temat orkiszu - pierwotnego gatunku pszenicy cenionego za wartości odżywcze (zawartość błonnika, białka, cynku, miedzi, selenu oraz witamin A, E i D). Dzieci mogły obejrzeć nowoczesną maszynę do oczyszczania  ziaren orkiszu. Duże zainteresowanie wzbudziły u dzieci uniwersalne młynki do mielenia, a szczególnie te do robienia płatków. Uczniowie rozpoznawali różne gatunki zbóż, porównywali je i mielili w młynku. Mieli również możliwość obejrzenia pomieszczeń do wyrobu i suszenia makaronu oraz nowoczesnego pieca do wypieku chleba w piekarni. Na zakończenie odbyła się degustacja batoników energetycznych z pestkami dyni, sezamu i orzechów oraz bio ciasteczek orkiszowych z sezamem i makiem. Dziękujemy bardzo panu Krzysztofowi Romańczykowi za możliwość obejrzenia zakładu NIRO.