Zakończenie akcji charytatywnej „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”


„Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”
A.Saint-Exupery

Zakończyliśmy akcję charytatywną „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” organizowaną corocznie przez bibliotekę szkolną na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Schroniskowa rzeczywistość przebywających w nim psów i kotów nie jest łatwa.

Dlatego nasi uczniowie, głównie ze szkoły podstawowej wrażliwi na okrutny los i krzywdę bezdomnych, porzuconych przez właścicieli zwierzaków, nie zapomnieli o naszych podopiecznych. Wszyscy doskonale wiemy, że pies, kot to przyjaciele człowieka, ale pamiętajmy też o tym, że posiadanie zwierzęcia w domu to przede wszystkim obowiązek. Człowiek nie może unikać odpowiedzialności, przeciwnie to odpowiedzialność jest oznaką prawdziwego człowieczeństwa. Każde żywe stworzenie potrzebuje akceptacji i ciepła ze strony człowieka, a odwdzięcza się mu przywiązaniem i bezgranicznym oddaniem.

Przez cały listopad, do 10 grudnia zbieraliśmy karmę, koce, ręczniki, różne akcesoria służące do pielęgnacji, zabawki. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu dar ucznia Jakuba Lisnera i jego rodziny za wykonanie dwóch bud drewnianych dla psów. Zebraną żywność i dary rzeczowe przekazaliśmy Schronisku w Częstochowie. Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za ofiarność i bezinteresowną pomoc.

Dzieci wykazały ogromną wrażliwość, okazując pomoc dali wyraz ofiarności i zrozumienia, udowodnili kolejny raz, że pomaganie innym sprawia radość. Spełnianie dobra wraca do nas, pomoc innym biedniejszym bardziej potrzebującym uszczęśliwia. Jeśli możemy pomagać róbmy to i pamiętajmy, że jest wiele sposobów niesienia pomocy. Zainteresowanych wszelką formą udzielania pomocy zwierzętom odsyłam na stronę internetową Schroniska www.schronisko.czestochowa.pl

Celem akcji było przede wszystkim uwrażliwienie naszych uczniów na problemy i potrzeby zwierząt,  mobilizacja do podjęcia działań mających na celu niesienie bezwarunkowej pomocy oraz ukazanie różnych aspektów działania na rzecz wolontariatu. Dziękuję bardzo Dyrekcji szkoły za umożliwienie przeprowadzenia akcji na terenie szkoły, wszystkim dzieciom i rodzicom w imieniu swoim, władz Schroniska i głównie zwierząt za zaangażowanie, za ludzki odruch serca podkreślając jak istotne jest wychowanie w duchu poszanowania zwierząt i pomagania innym. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję!

AS