Uroczyste obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

9 listopada 2018 roku w ZPO w Boronowie uroczyście świętowaliśmy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy w tym dniu przybyli do szkoły w stroju galowym z wpiętym na białej koszuli własnoręcznie wykonanym kotylionem niepodległościowym . Obchody tego ważnego święta rozpoczęliśmy od udziału w uroczystej akademii, podczas której zaprezentowane zostały piękne wiersze i piosenki patriotyczne oraz wspaniałe tańce w wykonaniu uczniów z klas I-III. Z kolei uczniowie klas starszych wystąpili na scenie GOK w Boronowie w przygotowanym spektaklu pt: „Pisk białego orła”. Przedstawili historię wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę, gdyż na front wyruszał ojciec i jeden z synów. Owa rodzina ukrywała też w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski w spektaklu stał się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków – nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Po obejrzeniu programów artystycznych dalej wspólnie świętowaliśmy to wyjątkowe wydarzenie. Cała społeczność szkolna na czele z Dyrekcją Szkoły, Wójtem Gminy Boronów oraz zaproszonymi gośćmi wzięła udział w niepodległościowym marszu na cmentarz parafialny, aby przy grobie poległych polskich żołnierzy minutą ciszy uczcić ich pamięć, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Poza tym zebrana przed kościołem społeczność szkolna wysłuchała pięknego koncertu chóru szkolnego, który swoim występem nadał temu wydarzeniu jeszcze większej doniosłości i wspaniałości. Wszyscy uczniowie i przedszkolacy idąc w zwartym korowodzie ulicami Boronowa trzymali w ręku biało- czerwone chorągiewki, a także niepodległościowe transparenty. Dodatkowo, by godnie uczcić pamięć wydarzeń związanych z wieloletnią niewolą naszego narodu punktualnie o godzinie 11:11, odśpiewaliśmy wspólnie na placu rekreacyjnym cztery zwrotki hymnu państwowego w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. Uczniowie wszystkich klas, a także przedszkolacy wykazali się znakomitą znajomością treści Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie szkolnych obchodów Święta Niepodległości odbył się Konkurs Interpretacji Poezji Patriotycznej.

Dzięki uczestnictwu w tej wyjątkowej uroczystości wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie trudną i krwawą historię naszego narodu. Na pewno skłoniło to wielu do głębszych przemyśleń, jak ważny jest fakt, że możemy uczyć się i żyć w wolnym kraju, w którym nie doświadczamy brutalnej przemocy ze strony wrogich nam państw, gdzie możemy swobodnie rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania.

W dniu 11 listopada 2018r. młodzież szkolna po raz drugi włączyła się w uroczyste obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej miejscowości , zapraszając tym razem społeczność lokalną do GOK w Boronowie. Przed licznie zgromadzoną publicznością młodzież po raz drugi wystąpiła w przygotowanym spektaklu „Pisk białego orła”. Po występie pani Bożena Ledwoń Dyrektor Szkoły zaprosiła wszystkich zebranych do częstowania się pysznym tortem niepodległościowym specjalnie przygotowanym na to wyjątkowe święto.