SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W ZPO W BORONOWIE

Dzień 8 listopada 2019r. w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Na szkolnym korytarzu prezentowano fotografie i informacje historyczne związane z obchodzonym 11 listopada świętem. Cała społeczność szkolna ubrana była w tym dniu w strój galowy, z zapiętym na piersi biało-czerwonym kotylionem. Obchody tego ważnego święta rozpoczęliśmy od udziału w spektaklu pt:” Dzieci z Wrześni” , który na scenie sali widowiskowej GOK w Boronowie przedstawili uczniowie klas ósmych. Spektakl opowiadał o dzieciach z Wrześni, które od 1901 roku podjęły w szkołach bierny protest przeciw germanizacji. Polityka Prus w tamtym czasie zmierzała do unicestwienia wszelkich przejawów polskości. Konsekwentnie realizowana, miała stopniowo zgermanizować ludność polskiego pochodzenia. Prusacy nie docenili jednak ducha naszego narodu. Kolejne pokolenia Polaków nie pozwoliły obumrzeć korzeniom, dlatego co rusz z tych korzeni wyrastały nowe pędy polskości, zdolne do walki o ojczyznę. W akcie 1 ukazana została przeciętna, trzypokoleniowa polska rodzina mieszczańska. W trakcie patriotycznej rozmowy w domu dzieci informują rodziców o tym, że będą protestowały w szkole. Akt II rozgrywa się w szkole, w klasie, gdzie nauczyciel przymusza dzieci do mówienia w języku niemieckim. Dzieci protestują, wywiązuje się wymiana zdań pomiędzy uczniami a nauczycielem, który ucieka się do przemocy. Uczniowie są nieugięci, stawiają bierny opór. Ostatni akt III jest głosem dzieci, którym nie dane było żyć w wolnej ojczyźnie a zarazem dialogiem pokoleń. Dochodzi tutaj do interakcji Bronki- głównej bohaterki ze współczesnymi młodymi.

Po obejrzeniu przedstawienia dalej wspólnie świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień. Cała społeczność szkolna na czele z Dyrekcją Szkoły, Wójtem Gminy Boronów wzięła udział w dalszej części obchodów w hali sportowej naszej szkoły, gdzie podczas akademii zaprezentowane zostały piękne wiersze i piosenki patriotyczne w wykonaniu naszych przedszkolaków. Dodatkowo, by godnie uczcić pamięć wydarzeń związanych z wieloletnią niewolą naszego narodu punktualnie o godzinie 11:11, odśpiewaliśmy wspólnie cztery zwrotki hymnu państwowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

Święto Niepodległości sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

W dniu 10 listopada 2019r. młodzież szkolna po raz drugi włączyła się w uroczyste obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej miejscowości, zapraszając tym razem społeczność lokalną do GOK w Boronowie. Przed licznie zgromadzoną publicznością młodzież po raz drugi wystąpiła w przygotowanym spektaklu „Dzieci z Wrześni”.