Wizyta studyjna w Brukseli

Od 5 do 8 czerwca br. na zaproszenie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie wzięłam udział w wyjątkowej dla mnie wizycie studyjnej w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli. W wyjeździe wzięli nauczyciele, którzy we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) zaangażowali się w realizację w swoich szkołach Projektu "Europejski Uniwersytet Latający”.

Europejski Uniwersytet Latający były to praktyczne "lekcje" prowadzone przez ekspertów Team Europe i animatorów CEO, podczas których w formie warsztatów rozmawiało się o edukacji i pracy w Unii, demokracji i jej kryzysach, przyszłości Unii i jej problemach, tożsamości i dziedzictwie europejskim.

W Brukseli nasza grupa zwiedzała instytucje Unii Europejskiej i uczestniczyła w szeregu spotkań w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Były one poświęcone europejskim wartościom i edukacji młodych europejczyków, w szczególności: roli i funkcjonowaniu Komisji Europejskiej, fake newsom i dezinformacji dotyczącej Unii, dialogom obywatelskim, działaniom edukacyjnym, w tym programom unijnym adresowanym do młodzieży i nauczycieli.

Propozycję wyjazdu odebrałam jako wyróżnienie. Po pierwsze znalazłam się w gronie docenionych nauczycieli. Po drugie poznałam wyjątkowych, pełnych zaangażowania w pracę pedagogów oraz pracowników instytucji europejskich. Zdobytą tu wiedzę na pewno wykorzystam w pracy i podzielę się nią z innymi nauczycielami. Na długo pozostanie w pamięci również sama Bruksela – miasto, o wielu obliczach, z zabytkową i nowoczesną architekturą, warte bliższego poznania ;-)

Joanna Mikołajczak